BISERICA ADVENTISTĂ EMAUS-MADRID

Info Emaus 21 mai 2022

Logo

Vineri: 20/05, 20:30 - Predică: Eben Ezer
Sabat, 21/05, 16:00 - Devoțional: Nicu Stoican
Sabat, 21/05, 18:00 - Predică: Lucian Gîscan

Vineri: 27/05, 20:30 - Predică: Ioan Câmpian Tătar
Sabat, 28/05, 16:00 - Devoțional: Ioan Câmpian Tătar
Sabat, 28/05, 18:00 - Predică: Ioan Câmpian Tătar

 

Vineri 06 și Sâmbătă 07: Silviu Jarnea
Vineri 13 și Sâmbătă 14: Alin Balauru
Vineri 20 și Sâmbătă 21: Cristian Rusin
Vineri 27 și Sâmbătă 28: Silviu Jarnea 

15:58 Video ȘCOALA DE SABAT
16:00 Cântare deschidere Școala de Sabat
16:03 Rugăciune
16:05 Devoțional: (12-14 min.)
16:19 Rugăciune pentru motivele bisericii
16:22 Moment Muzical
16:26 Bun venit
16:30 Studiul pe grupe
17:15 Rezumate Copii - grupa Primară 1
17:19 Departamentul Sănătate
17:24 Vești Misionare
17:29 Colecta Școlii de Sabat
17:31 Cântare închidere Școala de Sabat
17:34 Rugăciune
17:36 Anunțuri și pauză

17:58 Video SERVICIU DIVIN
18:00 Cântare deschidere
18:03 Rugăciune
18:05 Comentarii și Colectă
18:10 Cântare cu sala
18:14 Povestirea Copiilor
18:19 Punct muzical
18:23 Predică
19:08 Cântare cu sala
19:12 Cântare închidere
19:15 Rugăciune

ÎNDEMN LA LECTURĂ:
Dragii mei, vă invit și vă provoc să citim cartea Dietă și Hrană! Trăim timpuri în care avem nevoie urgentă de astfel de sfaturi.

PREGĂTIRE PENTRU BOTEZ:
Toți cei interesați să studieze doctrina bisericii sunt invitați să ia legătura cu pastorul Ștefan Albu sau cu prezbiterii bisericii. Cu ajutorul Domnului, în Sabatul din 16 Iulie vom avea încă un botez în biserica noastră. Domnul fie lăudat pentru cei care au hotărât să Îl urmeze pe Isus.

ORA DE STUDIU BIBLIEI LA RÂND ȘI RUGĂCIUNE SĂPTĂMÂNALĂ:
În fiecare miercuri, la ora 21:00, ne întâlnim pentru Studiu Biblic și Rugăciune pe grupul de zoom al bisericii. Este o atmosferă deosebită!

SERVICIILE DIVINE
În interiorul bisericii NU MAI SUNTEM OBLIGAȚI să purtăm mască și să păstrăm distanța. Dar dacă cineva vrea să o poarte, din motive de prevenție, este liber să o facă. Dacă cineva are simptome este recomandat să rămână acasă. Mulțumim!

SIMPOZION SPIRITUL PROFETIC:
Dragii mei, între 27 și 29 Mai, Biserica EMAUS MADRID, organizează un SIMPOZION focalizat pe tema SPIRITUL PROFETIC. Îl vom avem ca invitat pe fratele Ioan Câmpian Tătar, ca prezentator principal.  
Sunt invitați toți membrii interesați din bisericile de limbă română din Madrid. Deasemenea sunt invitați, ca delegați, toți resposabilii departamentului Spiritului Profetic și cei din echipa lor, din toate bisericile de limbă română din Spania și toți membrii comitetelor acestor biserici, care doresc și pot să vină.  
Programul de vineri și de sâmbătă va avea loc la biserica Emaus din Calle Rusia 11, Madrid, iar cel de duminică va avea loc la biserica Betania din Calle de la Mancha 1, Coslada (vis-a-vis de Amazon).
Pentru a ne putea organiza bine avem nevoie să știm câți delegați sunt interesați și pot să participe. 
De aceea, vă rugăm ca toți cei invitați ca delegați să se anunțe completând următorul formular: https://docs.google.com/forms/d/1xLRm8oeC9H4XH55hL7qKemEe5MuIzYJPi4F9tJJF9-c/edit 

CARRERA SOLIDARIA
Duminica trecută a avut loc ieșirea în natură. Am fost prezenți 255 de persoane. Ne-am bucurat de activitățile organizate de tineri, de paella făcută cu drag de echipa de frați și de solidaritatea tuturor celor care au participat. S-au strâns în total: 2500€. Între concert și această activitate solidară s-au strâns pentru școala GOD CARES din Namibia 10.100€. Domnul fie lăudat și să vă răsplătească generozitatea dumneavoastră!

Companioni: Repetiții și activități la local.
Cor: Repetiție în fiecare Sabat, la local, la ora 10:00.
Evanghelizare: Mulțumim frumos pentru solidaritatea arătată față de toți copiii Școlii God Cares din Namibia!
Exploratori: Întâlniri la local în fiecare prima și a treia duminică a lunii, la ora 10:30.
Familia: În al doilea Sabat din luna Iunie (10-11 Iunie) vom avea un sfârșit de săptămână focalizat pe problemele familiei și soluții pe care Biblia ni le propune.
Misiunea Femeii: Întâlnire de studiu în fiecare Sabat, la local, la ora 10:00.
Sănătate: Hay un nuevo curso Fitness "Refresh". Juntos hacia un estilo de vida saludable en 10 semanas.
         Lugar: Desde la comodidad de tu casa, 11 encuentros por Zoom, los domingos a las 19:00h
         ZOOM-ID: 201 856 4822
         Fechas: 10 de Abril - 3 de Julio de 2022
         Inscripciones e Información: E-Mail:Abraham.Rangel@adventisten.de
         Teléfono: +49 (151) 40653438 00
Școala de Sabat: Structura Școlii de Sabat este: Părtășie, Evanghelizare și Studiu pe grupe.
Singles: Activitățile se găsesc publicate la tabloul de anunțuri al bisericii.
Spiritul Profetic: Aici aveți programul de Studiu și Rugăciune al Dep. Spiritul Profetic:
1.Duminică seara la ora 21:00, cartea Dietă și Hrană - pentru toți membrii pe ZOOM
2.Luni seara la ora 21:00, cartea Solii pentru tineret – pentru tinerii bisericii pe ZOOM
3.Luni seara la ora 20:45, cartea Rugăciunea – pentru toți membrii pe WhatsApp
4.Marți seara la ora 21:00, cartea Viața lui Isus - pentru toți membrii pe ZOOM
5.Marți seara la ora 21:00, cartea Calea către Hristos - pentru toți membrii pe WhatsApp
6.Miercuri seara la ora 21:00, Biblia sistematic – pentru toți membrii pe ZOOM

Tineret: Vineri 03 Iunie, la ora 20:30, la local - Întâlnire de consacrare cu tema "Resolución de conflictos" împreună cu pastorul Ștefan Albu.
Deasemenea avem pregătită o nouă Serată de Tineret: sâmbătă 18 Iunie începând cu ora 20:30, la local.
Iar acestea vor fi următoarele ieșiri la munte:
1. 01-04 Iulie vom avea Campamentul de Tineret JAE în Valle de Benasque. Pastorul Ștefan Albu este organizatorul evenimentului împreună cu pastorul Daniel Moreno. Temele spirituale vor fi prezentate de către pastorul nostru. În curând vă vom oferi toate detaliile.
2. 09-10 Iulie vom avea Campamentul de Tineret EMAUS, tot în Valle de Benasque, unde vom cuceri împreună Vârful POSETS. Va fi o ocazie de consacrare și de părtășie spirituală, iar cazarea se va face la Refugiul ÁNGEL ORUS.

DUMINICĂ, 22: Carla Șerban, Estefania Milici Ruiz, Paula Ene, Elena Luminita Nedelea, Camelia Vlad, Constantin Iftimia;
LUNI, 23: Olivia Iorga, Adelina Cosoveanu, Gabriela Șerban;
MARȚI, 24: Darius Elian Tănase;
MIERCURI, 25: Gabriel Șerban Coman
JOI, 26:;
VINERI, 27: Albert Tiberiu Drăghici;
SÂMBĂTĂ, 28:;

DUMINICĂ: Turtoi Rodica;
LUNI: Ioan Nelu Urda;
MARȚI: Dascăl Mărioara;
MIERCURI: Mihai Ursa;
JOI: Vasilache Ermina;
VINERI: Vasilache Eugen;
SÂMBĂTĂ: Carmen Rodica Vasile;

  • pentru sănătatea fraților și surorilor: Marin Precup, Villy Claudiu Mosneagu, Estera Olari, Rodica Galeschi, Valentina Până din Chiojdu, Geanina Preda, Daniel Nicușor, Vasile Todirică, Alina Danilescu, Darius Danilescu, Ion Crantea, Dana Panduru, Mihai Bratu, Estera Diaconu, Jose Luis Paco Pinto, Dorel Olari, Isabel de Quadros, Rodica din Chiojdu, Weiss Hermine din Dupuș, Mariana Popescu, Ferid Constandache, Carlos, Cristi Popescu și mama lui, Luminița Străinu, Samuel Rizea, Janet Belina Chung, Carmen Trăistaru, Titu Țecu;
  • pentru sănătatea mintală a Elenei Dinu;
  • pentru copiii, companionii și tinerii noștri;
  • pentru familiile bisericii noastre;
  • pentru o pocăință autentică a tuturor membrilor;
  • pentru botezul cu Duhul Sfânt;
  • pentru noua echipă administrativă a Uniunii Spaniole;

Deut. 15:6-8 Căci DOMNUL, Dumnezeul tău, te va binecuvânta după cum ți‑a promis și vei putea împrumuta multor neamuri, dar tu nu vei lua cu împrumut. Vei stăpâni peste multe neamuri, dar nimeni nu va stăpâni peste tine. 7 Dacă va exista printre voi vreun nevoiaș, dintre frații voștri, într‑una din cetățile voastre, în țara pe care v‑o dă DOMNUL, Dumnezeul vostru, să nu vă împietriți inimile și să nu vă închideți mâna față de fratele vostru nevoiaș. 8 Ci să‑ți deschizi mâna ca să‑l împrumuți cu tot ceea ce are nevoie.

E. G. White: Mulți, chiar dintre cei care mărturisesc credința în adevărurile deosebite pentru acest timp, sunt jalnic de ignoranți în ce privește sănătatea și cumpătarea. Ei au nevoie să fie educați, învățătură peste învățătură, poruncă peste poruncă. Subiectul trebuie păstrat necurmat înaintea lor. Această chestiune nu trebuie trecută cu vederea ca fiind neesențială; căci este nevoie ca aproape toate familiile să fie trezite cu privire la această chestiune. Conștiința trebuie activată pentru a înțelege datoria de a practica principiile adevăratei reforme. Dumnezeu cere ca membrii poporului Său să fie cumpătați în toate lucrurile. Dacă aceștia nu practică o cumpătare reală, ei nu vor și nu pot fi subiectul influenței sfințitoare a adevărului. DH 451.2

Acesta este numărul de cont al bisericii noastre, în care poți transfera zecimile și darurile tale punând numele și conceptul:

ES78 0049 3150 6927 1418 6765

Mobil617 626 544
Email: salbu@adventista.es

Pastorul va fi disponibil pentru vizite și comunicare atât la localul din Coslada cât și la domiciliu:

  • Tineri: miercuri, 18.00-20:00
  • Adulți: joi, 18:00-20:00